Dotazy k potravinové intoleranci

Když máte výsledky testů, posíláte klienty k lékaři, nebo jen doporučujete úpravu stravovacího režimu, ev. životního stylu?

Výsledky konzultuji s lékařem, pokud klienta doporučí on, ale klinickou výživu doporučuji klientům sama na základě laboratorních testů.

Řídí se klienti Vašimi doporučeními a do jaké míry jim to pomáhá?

Pracuji i na psychosomatické úrovni, takže je zasílám ke kvalifikovaným psychoterapeutům. Mám ráda komplexnost, protože člověk není jenom tělo, ale i duch. Člověka musíte přijmout a ukázat mu cestu. Jinak se pracuje s vrcholovými sportovci (připravovala jsme 39 sportovců před olympiádou do Ria 2016) a výsledky u každého jsou individuální, proto je to personalizovaná diagnostika.
Druhá část dotazu, zda jim to pomáhá, tak to je dotaz asi na moje klienty, ale s velkou pokorou a respektem můžu říci, že je to společná cesta, kde se hlavně musí rozhodnout klient a já mu můžu poskytnout motivaci, oporu i povzbuzení na této cestě.

U jakých nemocí je pak nejlépe vidět posun k lepšímu?

U nemocí, jako jsou střevní problémy, únava, nadýmání, hubnutí, otoky, snížená imunita u dětí apod., jsou výsledky vidět poměrně rychle – za několik týdnů.

U autoimunitních problémů je potřeba pracovat komplexněji, včetně řešení psychických problémů.

Umíte zhruba odhadnout, kolik procent lidí má nějakou potravinovou intoleranci?

Pracovala jsem na výzkumu v rámci jedné soukromé kliniky a sama jsem byla překvapená, že kolem 80 % účastníků mělo problém s nějakou potravinou. Proto chci spojit síly ne jenom s laboratořemi, ale i s imunology, gastroenterology, pediatry, dermatology a psychiatry, protože jídlo je základ i na buněčné úrovni.

Na jaké potraviny nejčastěji vzniká intolerance?

U každého je to jiné, ale může to být pšenice, kuřecí maso nebo ořechy, ale i např. jablíčko a rajče, treska, nebo to může být i komplex 4–5 potravin najednou.

Jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergií?

Rozdíl je zcela zásadní. Intolerantní reakce je imunitní reakce zprostředkována IgG4 imunoglobuliny. Alergie bývá reakcí zprostředkovanou IgE imunoglobuliny a její symptomy mívají, na rozdíl od intolerance, velmi rychlý průběh (v řádu několika hodin). Intolerantní reakce mohou být velmi těžko identifikovatelné, jelikož jejich projevy nastupují oproti alergiím výrazně později, v řádu několika dní (i po 30 hodinách). Proto bývají často nerozpoznané a jednoduše se člověk naučí se svými potížemi žít. Není to ale nutné! Intolerance se dají, na rozdíl od alergií, s pomocí odborníka naprosto vyléčit.

Je nutné potravinu, na kterou je u dané osoby zjištěna intolerance, do konce života vyloučit z jídelníčku?

Určitě není nutné se stresovat, potraviny se vylučují dle laboratorních výsledků maximálně na 3 měsíce.

Za toto období lidé dosahují poměrně rychle výsledky, obvykle nárůst energie, zlepšení kůže, posílení imunity, ale i hubnutí, snížení nadýmání... Mám zkušenost i s lidmi, kteří trpí depresemi a na základě laboratorních testů je jejich stav nyní vynikající.

Kam na vyšetření?

V rámci celé ČR je velký počet odběrových míst, celý seznam s mapkou najdete zde.

Co po vyšetření dále a zvládnu Vámi navrhovanou stravu?

Do 10 pracovních dní obdrží pacienti výsledky, které následně splacuji do tzv.“ nákupního koše“ a dle rotační diety se postupuje nejdříve prvních 14 dní a následně se potraviny přidávají s omezením, dle personálních výsledků daného pacienta.

Není to nic náročného. Vždy se snažím o konkrétní radu, postup a dle Vašeho zdravotního stavu a také pracovní zátěže naplánuji vše tak, aby Vám i u této změny bylo příjemně.

Je možné testy opakovat?

Ano, je to možné, doporučená doba je 3 měsíce a určitě je to vhodný postup, jak zjistit objektivně celkový stav a reakci organizmu na změnu.

Proč jsou testy tak drahé a proč je neproplácí zdravotní pojišťovna?

Abychom získali výsledky, je nutné nejprve objednat ze zahraničí testovací sady, tj. imunoanalytické soupravy ke stanovení specifických protilátek třídy IgG a IgG4. K tomu je potřeba zaplatit zdravotnický personál při odběru Vaší krve, dále likvidaci biologického odpadu, transport krve v rámci celé ČR na imunologii do Prahy, práci lékaře a diagnostiku v rámci testovacích sad (pro jednoho pacienta je jeho časová náročnost 4–15 hodin) a moje práce, kterou je správa výsledků a jejich interpretace.

Oproti soukromým klinikám je tato cena příznivá, protože krev klientů se zpracovává v ČR, a ne v zahraničí. Náklady na testovací sady, transport krve po celé ČR a náročnost testů odpovídají ceně balíčků.

Druhá část dotazu je určitě zajímavá a může být inspirativní pro všechny, kteří by mi v této otázce chtěli pomoci. Také bych byla ráda, kdybychom našli, možná i společnými silami, pojišťovnu, která by vnímala jídlo jako jeden ze zdrojů zdraví člověka a proplatila alespoň část nákladů.

Na Slovensku je jedna soukromá pojišťovna, která toto vyšetření hradí, tak se možná inspiruje i Česká republika a pomůže s touto zátěží pro rodiny, děti ale i pro lidi v pokročilejším věku, např. těm, kteří mají problémy s vyprazdňováním, jsou obézní díky omezené pohybové aktivitě, po úrazu kyčelního kloubů, páteře apod.

Spolupracuji

Spolupracuji – Fond Sidus

Spolupracuji – E.L.A.

Dárkový poukaz

Dárkový poukazDarujte svým blízkým poukaz na vstupní konzultaci v oboru KLINICKÁ VÝŽIVA.
Dárkové poukazy zahrnují slevy.
 

Bio a bezlepkové produkty

Bio a bezlepkové produktyFirma Doves Farm je proslulá svou specializací na bio a bezlepkové výrobky, které jsou považovány za produkty nejvyšší kvality.


[ ^ nahoru ^ ]